Přeskočit na obsah
Úvod » Elektronika » Digitální fotoaparáty » Recenze Nikon D90 – výborný obrazový výstup a intuitivní ovládání

Recenze Nikon D90 – výborný obrazový výstup a intuitivní ovládání

Celkové hodnocení

90 %

Spolehlivý fotoaparát v kategorii Digitální fotoaparáty

Nikon D90 nabízí skvělý obrazový výstup a intuitivní ovládání. Ideální pro poloprofesionální fotografy a nadšené amatéry díky robustní konstrukci a ergonomii. Přestože má drobné nedostatky, překvapí kvalitou... Detailní informace

Podrobné hodnocení

 • 9,0/10
  Výkon
 • 9,5/10
  Displej
 • 9,7/10
  Baterie
 • 9,4/10
  Konstrukce
 • 9,3/10
  Ovládání
 • 7,0/10
  Video

Klady

 • Vynikající obrazový výstup
 • Nízký šum až do ISO 1600
 • Intuitivní a dobře promyšlené ovládání
 • Stavový podsvětlený displej
 • Pevné a odolné tělo
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Velký hledáček s téměř 100% pokrytím

Zápory

 • Automatické vyvážení bílé v umělém osvětlení
 • Pouze manuální ostření při natáčení videa
 • Maximální délka videa 5 minut
 • Chybí české menu
 • Jen jeden slot pro paměťovou kartu
 • Chybějící port synchronizace pro externí blesk

Moje zkušenost

“Nikon D90 je solidní volbou pro poloprofesionální fotografy a nadšené amatéry, kteří hledají výborný obrazový výstup a intuitivní ovládání. Přestože má své nedostatky, jako je nepřesné automatické vyvážení bílé v umělém osvětlení a omezené možnosti natáčení videa, jeho robustní konstrukce a ergonomie mě přesvědčily, že je to spolehlivý a kvalitní fotoaparát.”

Porovnat nabídky e-shopů, které produkt nabízejí →

Vynikající obrazový výstup a ovládání

Fotoaparát Nikon D90 mě uchvátil svým obrazovým výstupem. Obrazový snímač CMOS formátu DX s 12,3 milionu pixelů a systém zpracování obrazu EXPEED poskytují snímky, které jsou ostré a detailní. Většina mých fotek byla bez šumu až do citlivosti ISO 1600, což je opravdu skvělé.

Ovládání je intuitivní a dobře promyšlené. Všechny důležité funkce máte po ruce, což mi umožnilo rychle reagovat na změny v prostředí. Stavový podsvětlený displej je velkým plusem, protože zobrazuje všechny potřebné informace na jednom místě. Bez něj bych si už focení nedokázal představit.

Vynikající konstrukce a ergonomie

Tělo fotoaparátu je vyrobeno z kovových slitin a je pogumované, což zajišťuje pevnost a odolnost. Přestože je D90 trochu těžší, váha je vyvážená a fotoaparát se dobře drží v ruce. Baterie má neuvěřitelnou výdrž – bez problémů jsem nafotil přes 600 snímků na jedno nabití.

Velký hledáček, který zobrazuje téměř 100% scény, je další výhodou. Můžete se spolehnout, že to, co vidíte v hledáčku, bude i na výsledné fotce. Navíc je zde možnost zobrazit mřížku v hledáčku, což je užitečné pro kompozici.

Slabiny a omezení

Bohužel, D90 má i své nedostatky. Automatické vyvážení bílé v umělém osvětlení není vždy přesné, což mě občas donutilo upravovat fotky v post-procesu. Dalším problémem je natáčení videa. Fotoaparát podporuje pouze manuální ostření při natáčení a maximální délka videa je pouhých 5 minut. To je pro mě, jako nadšeného amatérského filmaře, velké zklamání.

Také mě mrzí, že fotoaparát nemá české menu. Pro někoho to může být problém, zvláště pokud není zvyklý na angličtinu. Chybějící port synchronizace pro externí blesk a jen jeden slot pro paměťovou kartu jsou dalšími omezeními, která by mohla odradit profesionální fotografy.

Celkově je Nikon D90 skvělou volbou pro poloprofesionální fotografy a nadšené amatéry. Pokud hledáte fotoaparát s vynikajícím poměrem cena/výkon a nevadí vám některá omezení, D90 vás nezklame.

Zkušenosti dalších zákazníků

D90 mám přes dva roky, něco už jsem s ním nacestoval a nafotil a neustále jsem z něj nadšený. Výborná volba pro všechny kteří se chtějí naučit fotit a něco málo si o focení už načetli + pro všechny amatérské a poloprofesionální fotografy. Jedinou skutečně slabší stránkou je video (D90 byla první zrcadlovka s videem), které je sice kvalitní, ale bez automatického ostření, s maximální délkou 5 minut a nutnosti natáčet „přes display“ jeho využití částečně odpadá. Vše ostatní je skutečně na jedničku a je neuvěřitelné, že se takhle starý model neustále těší oblibě nových majitelů. Všem co se rozhodují mezi Nikonem a jinou značkou doporučuji zajít do kamenné prodejny a fotoaparáty si osahat.. jsou markantní rozdíly v jejich ovládání a právě rozmístění ovládacích prvků + stavový display a pozitivní recenze u mě rozhodly právě pro volbu tohoto geniálního fotoaparátu. Tělo doporučuji koupit rovnou s objektivem 18-105, který bohatě pokryje většinu běžného využití v nadstandartní kvalitě. Já jsem si po čase ještě dokoupil pevnou padesátku pro lepší světelnost a hloubku ostrosti. S tímhle foťákem rozhodně nešlápnete vedle 🙂

Ověřený zákazník

Sice nejsem majitelem tohoto aparátu, ale měl jsem možnost s ním chvilku pracovat na jednom setkání, na kterém mi ho pujčil jeho šťastný majitel. Ačkoliv jsem zvyklý na ovládání ala Canon, neměl jsem absolutně žádné problémy s ovládáním. Aparát je velmi příjemný už jen při jeho držení. Je příjemně vyvážen a bezpečně se do něho vejde, s příjemným pocitem jistoty úchopu, ruka dospělého člověka. Na ergonomii ovládacích prvků, jsem za tu krátkou chvíli nenašel žádné omezující, nebo nepříjemné polohy ovládacích prvků. Spíš naopak stačí vzít devadesátku správně do ruky a všechny hlavní ovládací prvky jsou v dosahu prstů. Vlastní focení proběhlo také bez problémů, líbil se mi výběr ostřících bodů zobrazený přímo na matnici hledáčku aparátu. Myslím, že kdo chce Nikona pro amatérskou fotografii je tato devadesátka správná volba.

Ověřený zákazník

Několika slovy? Prostě legenda, neporazitelný, nezničitelný „stoják“ mezi fotoaparáty. Prostě ten nejlepší fotoaparát v poloprofesionální kategorii, který kdy NIKON vyrobil. Tak skvělý, že prakticky vytlačil „profesionální“ D300 z trhu, protože se jí ve všem krom několika profesionálních funkcí vyrovnal za výrazně nižší cenu… K jeho kvalitě ještě dodám to, že když jsem byl nucen na něj fotit jednu akci typu „ateliér na kulturní akci“, tak pro potřeby fotek na klasický formát plně držel krok i s CANONem Mark III, který tam měl můj společník… (tak samozřejmě na PC při 1:1 byl rozdíl jasně patrný, ale to by bylo smutné, kdyby nebyl) Když to shrnu, tento fotoaparát je srdcová záležitost, dost možná to nejlepší, co za cenu do 25 tisíc lze sehnat. A pokud se mu dá k dispozici kvalitní objektiv, dokáže skoro zázraky! Doporučuji ho tedy všem poloprofesionálům nebo nadšeným amatérům, kteří to s fotografováním myslí doopravdy vážně a chtějí fotoaparát, který nabídne profesionální ovládání a umožní jim vytvářet fotky vynikající kvality za relativně málo peněz – jeho „poměr cena/výkon“ je totiž nedostižný! Rovněž ho doporučuji i profesionálům, kteří chtějí kvalitní záložní fotoaparát, do kterého nechtějí „vrážet“ statisíce – v případě nouze doopravdy dokáže odvést práci, hodnou profesionála, jak jsem se sám přesvědčil…

Ověřený zákazník

Mám ho cca měsíc a zatím jsem naprosto spokojen. Tím, že je to nový model, má hodně upraveno oproti předchozím generacím pro lepší pohodlí a rychlejší nastavení. Z kompaktů převzala D90 pohodnlé režimy – sport, krajina, portrét, atd., které poté můžete dolaďovat pro každý snímek. Zásadní změnou je pochopitelně podpora videa. Od toho ale zase tolik nečekejte – je to sice HD ready rozlišení, barvy, všechno super. Ale přecijen je to fotoaparát – není dělaný pro přenášení během kontinuálního natáčení a je celkem těžké zároveň dobře zaostřovat, zoomovat. Autofocus u videa není kontinuální, takže na začátku zaostříte a poté už musíte zaostřovat manuálně, když se k vám předmět třeba blíží. Foťák bych doporučil komukoliv, kdo se chce více naučit fotit – na režim auto s tím může fotit kdokoliv a postupně můžete zkoumat funkce, které zjistíte, že jsou vždy neuvěřitelně po ruce.

Ověřený zákazník

Přečíst všechny zkušenosti zákazníků →

Koupit či neokoupit Nikon D90?

Kupte, pokud…

Chcete kvalitní obrazový výstup

Obrazový snímač CMOS formátu DX s 12,3 milionu pixelů a systém zpracování obrazu EXPEED poskytují ostré a detailní snímky s nízkým šumem až do citlivosti ISO 1600.

Potřebujete dlouhou výdrž baterie

Baterie má neuvěřitelnou výdrž – bez problémů nafotíte přes 600 snímků na jedno nabití, což je ideální pro dlouhé focení na cestách.

Hledáte fotoaparát s profesionálním ovládáním za rozumnou cenu

Nikon D90 nabízí intuitivní a dobře promyšlené ovládání, které je srovnatelné s profesionálními modely, ale za mnohem nižší cenu.

Nekupujte, pokud…

Plánujete hodně natáčet video

Fotoaparát podporuje pouze manuální ostření při natáčení videa a maximální délka videa je pouhých 5 minut, což může být pro nadšené filmaře omezující.

Potřebujete přesné automatické vyvážení bílé v umělém osvětlení

Automatické vyvážení bílé v umělém osvětlení není vždy přesné, což může vyžadovat dodatečné úpravy v post-procesu.

Vyžadujete české menu

Fotoaparát nemá české menu, což může být problém pro uživatele, kteří nejsou zvyklí na angličtinu.

Najít nejvýhodnější nabídku

FAQ – Často kladené otázky

Jak si Nikon D90 vede při focení v horších světelných podmínkách?
Nikon D90 si vede velmi dobře při focení v horších světelných podmínkách. Díky nízké hladině šumu až do ISO 1600 můžete získat kvalitní snímky i při slabém osvětlení. Vyplatí se ale investovat do kvalitního objektivu s vysokou světelností.
Jaké jsou hlavní nevýhody natáčení videa s Nikon D90?
Hlavní nevýhody natáčení videa s Nikon D90 jsou manuální ostření, maximální délka videa pouhých 5 minut a nutnost natáčet přes LiveView. Pokud plánujete více natáčet, doporučuji zvážit jiný model nebo samostatnou videokameru.
Je Nikon D90 vhodný pro úplné začátečníky?
Nikon D90 není úplně ideální pro úplné začátečníky. Mnoho pokročilých funkcí a nastavení může být pro nováčky matoucí. Doporučuji nejdříve se seznámit se základy fotografie a pak přejít na tento model.
Jaké jsou výhody používání stavového podsvětleného displeje?
Stavový podsvětlený displej je skvělý pro rychlou kontrolu všech důležitých nastavení na jednom místě. Umožňuje rychlé a efektivní změny bez nutnosti procházet menu, což šetří čas a zvyšuje pohodlí při focení.
Jaké příslušenství byste doporučili k Nikon D90?
K Nikon D90 doporučuji objektiv 18-105 mm pro široké spektrum využití. Dále se hodí battery grip MB-D80 pro delší výdrž baterie a pohodlnější držení. Pro lepší světelnost a hloubku ostrosti doporučuji pevný objektiv 50 mm.
Jaké jsou možnosti editačních funkcí přímo ve fotoaparátu?
Nikon D90 nabízí rozsáhlé spektrum editačních funkcí přímo ve fotoaparátu. Můžete upravovat snímky, aplikovat různé filtry a efekty, a dokonce i retušovat. To je užitečné, pokud chcete rychle upravit fotky bez nutnosti používat počítač.
Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody hmotnosti Nikon D90?
Hlavní výhodou hmotnosti Nikon D90 je jeho pevnost a odolnost díky kovovým slitinám a pogumovanému tělu. Nevýhodou je, že může být trochu těžší na delší focení nebo cestování. Ale vyvážená váha zajišťuje pohodlné držení a stabilitu.

Parametry

Název produktu: Nikon D90
Typ produktu: Digitální fotoaparáty
Výrobce: NIKON
Typ fotoaparátu: zrcadlovky
Rozlišení: 12.3 Mpix
Optický zoom: 3 x
Napájení: Akumulátor
Typ snímače: CMOS
Formát snímače: APS-C

Fotogalerie

Verdikt: Nikon D90

Nikon D90

Hodnocení: Nikon D90

Nikon D90

Komentáře k Nikon D90

Nikon D90

Posouzení: Nikon D90

Nikon D90

Shrnutí: Nikon D90

Nikon D90

Pozorování Nikon D90

Nikon D90

Podívejte se na Nikon D90

Nikon D90

Ostestováno: Nikon D90

Nikon D90

Testování Nikon D90

Nikon D90

Poznámky k Nikon D90

Nikon D90

Digitální fotoaparáty: Jak vybírat a na co si dát pozor

Možnosti a kategorie digitálních fotoaparátů

Digitální fotoaparáty nabízí pestrou paletu možností. Od kompaktů přes bezzrcadlovky až po plnoformátové zrcadlovky. Kompakty jsou skvělé pro začátečníky a cestovatele, kteří chtějí kvalitu bez zbytečné hmotnosti.

Bezzrcadlovky nabízejí skvělý poměr výkonu a velikosti, zatímco zrcadlovky poskytují maximální kontrolu a obrazovou kvalitu. Ale jejich hmotnost nemusí být pro každého.

Jak vybírat: Klíčové faktory

Při výběru digitálního fotoaparátu je potřeba zvážit několik konkrétních faktorů. Například:

 • Velikost senzoru: Čím větší senzor, tím lepší kvalita obrazu, hlavně za špatných světelných podmínek.
 • Kompatibilita s objektivy: Pokud plánujete rozšiřovat svou výbavu, kompatibilita je zásadní. Hledejte fotoaparáty s širokým výběrem objektivů.
 • Konektivita: Moderní fotoaparáty by měly mít Wi-Fi nebo Bluetooth pro snadný přenos snímků.
 • Ergonomie: Vyzkoušejte si, jak se vám fotoaparát drží. Pohodlí je stejně důležité jako technické parametry.

Na co se zaměřit při výběru

Při výběru fotoaparátu bývá klíčový účel, ke kterému ho budete používat. Pro cestování vybírejte lehké a kompaktní modely. Pokud fotíte sport, potřeba vysoké rychlosti závěrky a autofokusu je nevyhnutelná.

Dejte si také pozor na marketingové triky ohledně megapixelů. Více megapixelů neznamená automaticky lepší fotoaparát. Důležitější je kvalita senzoru a objektivu.

U hodnocení dynamického rozsahu a výkonnosti za špatného světla nezáleží na číslech na papíře, ale na skutečných ukázkách a testech. Testy ve světelně náročných situacích odhalí skutečný výkon fotoaparátu.

Další problematickou oblastí může být životnost baterie. Výrobci často uvádějí optimistické hodnoty, které se v reálném světě liší. Recenze a zkušenosti uživatelů jsou zde neocenitelné.

Investování do kvalitnějšího objektivu může zlepšit kvalitu snímků více než samotné tělo fotoaparátu. Také ověřte, jaký software je k dispozici pro úpravy snímků a zda je kompatibilní s vaším přístrojem.

Nejprodávanější z kategorie digitální fotoaparáty