Přeskočit na obsah
Úvod » Elektronika » Mobilní telefony » Recenze Samsung Galaxy S5 Mini G800 – solidní výkon pro běžné úkoly

Recenze Samsung Galaxy S5 Mini G800 – solidní výkon pro běžné úkoly

Celkové hodnocení

87 %

Nespolehlivý design v kategorii Mobilní telefony

Samsung Galaxy S5 Mini je kompaktní smartphone s pokročilými funkcemi a kvalitním fotoaparátem, voděodolností a režimem vysoké úspory baterie, ale s občasnými restarty a problémy s GPS... Detailní informace

Podrobné hodnocení

 • 6/10
  Výkon
 • 8/10
  Displej
 • 7/10
  Baterie
 • 7/10
  Konstrukce
 • 7/10
  Fotoaparát
 • 6/10
  Odolnost

Klady

 • Štíhlý a praktický design
 • Jasný a čitelný displej
 • Relativně pěkné fotografie
 • Slušný zvuk při přehrávání hudby
 • Odolný vůči prachu a vodě
 • Režim vysoké úspory baterie
 • Odemknutí otiskem prstu
 • Snímač srdečního tepu

Zápory

 • Není nejrychlejší
 • Občasné samovolné restarty
 • Občasné zamrznutí
 • Nepřesná GPS
 • Vysoké obsazení RAM
 • Vypadávání sítě

Moje zkušenost

“Samsung Galaxy S5 Mini nabízí solidní výkon pro běžné úkoly a kvalitní fotoaparát, ale trpí občasnými restarty a zpomalením. Design je praktický a displej jasný, nicméně problémy s GPS a výpadky sítě mohou být frustrující. Voděodolnost a režim vysoké úspory baterie jsou užitečné funkce, ale celkově telefon neoslní svou spolehlivostí.”

Porovnat nabídky e-shopů, které produkt nabízejí →

Design a displej

Samsung Galaxy S5 Mini mě na první pohled zaujal svým štíhlým a praktickým designem. Díky tloušťce pouhých 9,1 mm se pohodlně drží a ovládá v jedné ruce. Displej Super AMOLED s úhlopříčkou 4,5″ a HD rozlišením je jasný a čitelný i na slunci. Barvy jsou živé a ostré, což oceníte zejména při prohlížení fotografií.

Výkon a rychlost

Telefon zvládá běžné úkoly jako volání, psaní zpráv, prohlížení internetu a přehrávání hudby bez větších problémů. Nicméně, není nejrychlejší. Občas si musíte počkat několik sekund na zobrazení seznamu kontaktů nebo na probuzení telefonu. To může být frustrující, zvláště když se snažíte rychle přijmout hovor.

Samovolné restarty a občasné zamrznutí jsou dalšími nepříjemnostmi, které jsem zaznamenal. Telefon se samovolně restartuje několikrát měsíčně, což může být nepříjemné, zejména pokud se to stane během důležitého hovoru nebo při používání aplikace.

Fotoaparát a zvuk

Fotoaparát s 8 megapixely pořizuje relativně pěkné fotografie. Přestal jsem nosit zrcadlovku na výlety a všechny snímky teď pořizuji telefonem. Zvuk při přehrávání hudby je také na slušné úrovni, což je příjemné pro poslech hudby na cestách.

Odolnost a baterie

Telefon má certifikaci IP67, což znamená, že je odolný vůči prachu a vodě. Přežil několik nehod v mokrém oblečení, ale kvůli prachu pod zadním krytem bych na voděodolnost moc nesázel. Režim vysoké úspory baterie je skvělý. Změní obrazovku na černobílou a vypne nepotřebné funkce, což výrazně prodlouží výdrž baterie.

Další funkce a problémy

Odemknutí otiskem prstu je rychlé a pohodlné. Snímač srdečního tepu je zajímavý doplněk, který může být užitečný pro sledování sportovních aktivit. Nicméně, GPS je nepřesná, což může být problém, pokud používáte aplikace jako Geocaching.

Dalším problémem je obsazení RAM. I po vyčištění pomocí aplikace je po několika kliknutích opět obsazena. Vypadávání sítě je také nepříjemné. Telefon upřednostňuje i slabé LTE sítě, což může vést k výpadkům signálu.

Zkušenosti dalších zákazníků

Po půl roce používání:KLADY A PRŮMĚRDenní zátěžPoužívám na volání, psaní zpráv, internet (brouzdání, e-maily, datové přenosy), přehrávání hudby, pořizování fotografií, také využívám jako kalendář a občas jako audiozáznamník. Nevyužívám na hry. Na vše, co potřebuji a k čemu telefon využívám, je to postačující přístroj. Nikterak rychlý, ale s trochou trpělivosti to jde přežít. Oproti dřívějším pokusům mne zbavit příčetnosti (HTC One V a Samsung S7560) je to v podstatě nebe – vše v podstatě zvládá a funguje relativně spolehlivě. Ne sice nejrychlejší, zkouší mou trpělivost, ale na její hranice moc často neútočí.Zvuk a fotoaparátVýraznějším kladem pro mě je zvuk při přehrávání hudby a fotoaparát, který pořizuje relativně pěkné fotografie. Přestal jsem konečně tahat zrcadlovku a všechny výlety už cvakám jen telefonem.DisplayOproti mnou ve všem preferované Sony Xperie Z1 compact má výrazně lepší display, což nakonec bylo rozhodující (jako koníček mám focení a podání barev bylo pro mě podstatné, Sony zkreslování barev a ulítávání jasu bohužel nešlo zkrotit a nakonec jsem to vnitřně nepřekonal)VoděodolnostPřežil v mokrém oblečení, ale vzhledem k přítomnosti prachu pod zadním krytem bych na voděodolnost moc nesázel.NEGATIVASamovolné restartyPo půl roce se začíná samovolně restartovávat (cca několikrát během měsíce). Trochu čekám, kdy to telefon zabalí úplně.RychlostNení nejrychlejší. V lepším případě někdy chvíli (2–3 sekundy) čekáte na zobrazení seznamu kontaktů, v horším případě čekáte dlouhé sekundy na probuzení, díky čemuž se vám třeba nedaří přijmout hovor. Nekompromisní svižnost nepatří do výbavy tohoto přístroje.ZamrzáníObčas se totálně kousne (cca 1x během měsíce)Cena / vzhled / konstrukceCena – telefon jsem měl z poloviny dotovaný, v době, kdy jsem ho kupoval (červen 2015) stál cca 9.000 Kč a ty peníze bych za něj nedal a po zkušenostech už vůbec ne – především kvůli jeho rychlosti a pak – telefon se mi spíš nelíbí, v ruce mi navíc přijde díky použitým materiálům příliš lehký a spíš jako hračka pro děti než solidní výrobek.SHRNUTÍSi už musíte udělat sami.:)

Ověřený zákazník

Je to rychlý telefon s naprosto perfektním displejem. Čitelnost displeje je i na přímém slunci naprosto vynikající, a to díky speciálnímu režimu světelného čidla, které na přímém slunci nemění pouze podsvícení displeje, ale jeho veškeré vlastnosti. Zatím velice rychlý a svižný systém. Slušná paměť 16 GB – rozšiřitelná o karty. Když se naučíte správně používat senzor srdečního tepu, tak je opravdu velice přesný. Přesný senzor otisku prstů, který však vyžaduje přesné přejetí prstu v naskenované poloze. Zdaleka nedosahuje dokonalosti jako u iPhonu, kterému je jedno, jak prst přiložíte. Velikostně dobře padne do ruky, ale do těla telefonu by se klidně vešel i o trochu větší displej. Jednoznačné plus je IP67. Konstrukce je velice kvalitní, nikde nic nevrže a zadní kryt neklouže. Ve dne fotí telefon perfektně a v šeru se jedná o průměr. Telefon zatím nedám z ruky a vydrží slabé dva dny. Bomba je superúsporný režim, ve kterém má telefon vydržet 11 dní. Pak je spousta a spousta dalších vychytávek jako soukromý režim apod., ale to již nebudu rozepisovat.Telefon jsem měl možnost používat 14 dní před zakoupením a jelikož jsem byl naprosto spokojen, tak jsem si jej i zakoupil. Telefon jsem k 22.09.2014 zakoupil za 9.300,- Kč, a to v obchodu www.elektro-produkt.cz. Naprosto bezkonkurenční služby a cena obchodu, kdy v sobotu dopoledne jsem telefon objednal, týž den byl odeslán a v pondělí ráno mi byl doručen. Obchod sice zatím nemá moc recenzí, ale heuréka na něj poskytuje GARANCI. Upozorňuji, že telefon je nebrendovaný a jedná se o CZ distribuci… ostatní obchody se můžou jít zahrabat. V nabídce mají i jiné telefony za bezkonkurenční ceny. Tak pokud chcete ušetřit, bez obav nakupujte zde.

Ověřený zákazník

******************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************* ——— ********************************************* SAMSUNG ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ******************************************** ______ ******************************************** [==] (______) __) ********************************************* ***************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

Ověřený zákazník

Ahojte, kdo z Vás prochází heurekou, tak sem tam narazíte na mé recenze, proto víte, že počet telefonů, které jsem měl, jsem přestal dávno počítat. Rád bych ale zmínil, že tato recenze, tedy na s5mini duos je pouze mým vlastním názorem, či chcete pohledem na věc a takto to berte. Kdo nesouhlasí, nechť nesouhlasí. Poslední modely, které jsem vlastnil byly Sasmung Galaxy Note3,Sony Xperia Z1,Sony Xperia Z3compact a nyní Samsung Galaxy s5 mini, dá se tedy říci, že jsem vlastnil aktuální vlajkové lodě společnosti Sony a Samsung. Ještě krátce bych rád podotknul, že dříve jsem byl zarytý Samsungář, poté mě odradily neustále bugy a padání SW.Přešel jsem na Sony, které nabídlo na stejné peníze 2x tak větší výkon a naprosto odladěný systém.Xperii Z3c aktuálně prodávám.Klady-slovně:Co mě velmi mile překvapilo, je celkové zpracování s5mini-dual sim. To je opravdu úžasné. Jak se mi líbily telefony Sony a jejich design Omnibalance, znovu se mi začínají líbit telefony Samsung. Pravda, že by se daly boky telefonu vyměnit za nějakou lepší variantu, ale naopak díky tomu oceňuji velmi lehké tělo, které bude velikým plus, pokud budete uskutečňovat dlouhé pracovní rozhovory-to mám již osobně ověřeno.Super také je rychlost nabíjení a spolu s tím obstojná baterie, která se dá oproti Z3c snadno vyměnit. Není třeba telefon zasílat na nekřesťanské peníze někam do servisu. Reproduktor:Hraje dost hlasitě, ale žádný, byť alespoň minimální – hudební zážitek, nečekejte. Postačí pouze na hlasité vyzvánění a ovládání pokynů GPS navigace, tím koncert končí. Displej:Oooo, tady se opět odvracím od Sony a jsem mile potešen. Super AMOLED je prostě něco úžasného. Černý pixel, je jistě jak víte, pixel vypnutý, takže opravdu černá barva, je černá. To oceníte mimo jiné při sledování filmů, kdy Vám nezáří šedá do obličeje. Také tato funkce alespoň trochu šetří baterii :)Rozlišení displeje i pro náročné fanatiky, jako jsem já, zcela bez výtky.Klávesnice-psaní:Na klávesnici Sony jsem nemohl normálně napsat snad jedinou větu, doufal jsem, že se toto pravidlo u použití Samsungu změní a díky bohu, s5mini má super rozložení kláves a nyní nemám sebemenší problém, jistota při psaní je dobrá věc :)Uspořádání tlačitek:Nemám sebemenší problém s jakoukoli ovládací klávesou, Samsung moc dobře ví, jak se doba vyvýjí a vše je opravdu na dosah ruky, nebo spíše psrtu. Rozložení kláves problémem u s5mini rozhodně není.Nabíjení:Je celkem rychlé a bez nutnosti otevírat nesmyslné krytky jako u Sony.Záda telefonu:Jsou opravdu nádherná, já mám barvu:Electric Blue a ten pohled mě nikdy nepřestane bavit. Telefon v ruce díky tomuto zadnímu krytu opravdu neklouže!Foto-video:Zde je jediná věc, která se se Sony opravdu nedá srovnat. Kvalita fotografií je spíše lepší průměr, ale pořád jen průměr. Byl jsem zvyklý se Z3 nafotit celou dovolenou, ale zde si nejsem jist, zda kvalita odpovídá ceně.Otisk prstu:Používám bežně a ikdyž jsem měl nejprve po shlédnutí recenzí strach, prozatím funguje zcela bez problémů. Namočte prst do vody a zkuste přejet po snímači, ten napíše vlhký prst, přejeďte bokem, napíše přejeďte rovně, ten snímač je celkem chytrá součástka a není to očividně kus šmějdu. Používám na zabezpečení zamykací obrazovky.Snímač tepové frekvence/stresový snímač:Funguje celkem dobře a dokonce i přesně, ale jen a pouze pokud se nehýbete, nemluvíte a celkově jste v klidu. Kdo sportuje, tak ale ví, že snímat tep potřebuji při běhu, abych věděl zda hubnu, nebo zda jsem již přešvihl hranici a běžím na kondičku. Celkově je tedy měříč tepu nepoužitelná záležitost.A měření stresu, funguje prý na základě taktéž tepové frekvence – moc to nepobírám a o funkci nejsem moc přesvědčen. A to jak o praktické využitelnosti, tak způsobu zjištění této informace.Volání/sms:Zcela bez problémů.Baterie:Co bych chtěl napsat jako první, je fakt, že se dá vyměnit a na tomto faktu se dá docela dobře zakládat. Jasně, každá baterie se dá vyměnit, jen ne uživatelsky. Takže taková baterie na Sony Xperia Z3c stojí přes 1.000,-Kč, protože telefon je slepený a výměnu provádí pouze servis, ať Sony, či Váš vlastní.Tady u s5mini jsem se díval na ceny okolo 250-300,-Kč, což je rozdíl! Jinak baterie velmi solidní, na to, že nemá nějakou přehnanou kapacitu, šlape jak má. Odolnost:Jelikož mám velmi neblahou zkušenost s tvrzením, že nějaká elektronika nejlíp za 12.000Kč (tehdy Z3c), je vodotěsná, telefon jsem tentokrát raději pod vodu nepotápěl, ale taktéž kvůli tomuto tvrzení ani nekupoval. Beru na vědomí, že by telefon být vodo a prachotěsný měl, ale pro mě již nikdy více žádné reklamy na focení pod vodou, opravdu ne. Když si půjdu večer zaběhat s stihne mě krutý trest ve forme deště, budu mít pouze vetší jistotu, že telefon přežije, to zase jo, ale nějaké aquaparky a letní radovánky,ty raději vynechám a udávané laboratorní hodnocení odolnosti, tedy certifikaci IP, si nechám jako pojistku, pokud mi telefon omylem spadne do výkopu z bahnem, třeba jednou za rok. Celkově jsem za hodnocení IP ale rád, protože u modelů S6 se od odolnosti upustilo, což mi příjde jako velký krok vzad. Dnes by již telefony měli podle mě mít všechny alespoň základní ochranu při pádu do vody-což je bohužel nutno řešit plnou vodotěností zařízení a splňovat tak maximální požadavky IP normy.Váha modelu/funkční design:Velmi kompaktní rozměr, dobře padnoucí zaoblené rámy a skoro nulová váha, super telefon pro práci i zábavu.Výkon:Aj Aj a je tu očekávaný propadák? Ne, taktéž jsem měl strach, ale až na mírné zádrhy, telefon šlape jak hodinky. Já jsem trochu volnočasový herní labužník, jakože když jedu MHD tak si něco pustím, ať mi to ubíhá, takže jsem udělal pro Vás rychlý přehled.1) Prkotiny (Air control, cut the rope) fungují zcela bez problémů.2) Náročnější hry jako (CS, Fruit ninja, Planet VS zombie,Temple run) zcela bez problémů.3) TOP hry, jako(GTA III.,Dead Trigger 2, Asphalt 8) …zde se můžete setkat na plné detaily s nějakým záškubem, ale žádné DRAMA :)4+)Úplný průšvih to není ani u her online, mám na mysli multiplayer, kdy vás hraje víc lidí po síti, ale zde už jsou nároky na internet a výkon dost velké a spousta her není zábavná, pokud se Vám hra 30x sekne a vy díky tomu ještě prohrajete. Android/systém/odladěnost:V recenzích skoro všichni házeli nemalou špínu na uspořádání nadstavby, ve smyslu že všechno je zde jinak a je to v jakýchsi kolečkách a nepřehledné, ale mě to teda rozhodně nepřijde. Všechno se dá pěkně odfiltrovat a filtr zůstane vždy uložen tak, jak jste ho opustili, takže já si nechal zobecnit seznam nastavení na cca 7-odrážek, které se vždy rozbalí a v tomto vidím naopak velmi příjemné usnadnění. Je například složka/kolečko BEZPEČNOST a zde najdete od pinu až po snímač optisku prstu naprosto všechno.Dioda:Podle mého opět jedna z důležitých součástí dnešních telefonů, kdo používá telefon k pracovním účelům, což je u dual sim předpoklad, ví, jak důležité je vidět, zda během odskočení někdo volal, či někdo hodil na FB zase nějakou strašně debilní fotku :DPodsvícení:Nemá cenu ani u super AMOLEDŮ nějak extra komentovat, chete tmu…máte tmu, chcete na slunci dobře vidět, splní se Vám to. Automatika funguje zcela bez problémů a i samotná automatika, lze prímo v roletce upravit, nebo spíše doupravit, takže co se týče jasu, neslyšel jsem jedinou stížnost.Jiná připojení:Wifi je doslova katastrofa, myslel jsem, že je to problém pouze mého modelu, nicméně našel jsem kdesi na internetu „5 problémů S5mini“ a velmi slabá WIFI mezi nimi opravdu byla. Nemá cenu vysvětlovat jak to uživately vadí, prostě slabá wifi je na nic. V kanceláři jsem do teď chytal wifi a nyní mám smůlu. Placený internet mám taky, ale ten tu bohužel má velmi špatné pokrytí a právě proto tu byla výhodná wifi. Takto nemám ani připojení přes wifi, ani pořádný mobilní internet.

Ověřený zákazník

Přečíst všechny zkušenosti zákazníků →

Koupit či neokoupit Samsung Galaxy S5 Mini G800?

Kupte, pokud…

Hledáte kompaktní a lehký telefon

Samsung Galaxy S5 Mini má štíhlý design a pohodlně se drží v jedné ruce, což je ideální pro každodenní použití.

Potřebujete odolný telefon

Díky certifikaci IP67 je telefon odolný vůči prachu a vodě, což ho činí vhodným pro různé podmínky.

Chcete kvalitní displej

Super AMOLED displej s HD rozlišením nabízí jasné a živé barvy, které jsou dobře čitelné i na slunci.

Nekupujte, pokud…

Vyžadujete rychlý a svižný výkon

Telefon není nejrychlejší a občasné čekání na zobrazení kontaktů nebo probuzení může být frustrující.

Hledáte spolehlivou GPS

GPS je nepřesná, což může být problém, pokud často používáte navigační aplikace.

Očekáváte pravidelné aktualizace

Telefon nenabízí žádné aktualizace Androidu, což může být nevýhoda pro ty, kdo chtějí mít nejnovější funkce a bezpečnostní záplaty.

Najít nejvýhodnější nabídku

FAQ – Často kladené otázky

Jak řešit samovolné restarty telefonu?
Pokud se váš Samsung Galaxy S5 Mini samovolně restartuje, zkuste nejprve aktualizovat software na nejnovější verzi. Pokud to nepomůže, zkuste obnovit tovární nastavení. Pokud ani to nepomůže, může být problém v hardwaru a doporučuji navštívit autorizovaný servis.
Jak zlepšit přesnost GPS?
Pro zlepšení přesnosti GPS zapněte nejen GPS, ale i mobilní data a Wi-Fi. V nastavení GPS vyberte režim Vysoká přesnost. Pokud stále máte problémy, zkuste aplikaci GPS Status & Toolbox, která může pomoci kalibrovat GPS.
Jak optimalizovat využití RAM?
Pro optimalizaci RAM zkuste odinstalovat nepotřebné aplikace a pravidelně čistit mezipaměť. Můžete také použít aplikace jako Clean Master nebo CCleaner, které pomohou uvolnit paměť. V nastavení aplikací můžete také zakázat automatické spuštění některých aplikací.
Jak zvýšit životnost baterie?
Pro zvýšení životnosti baterie používejte režim vysoké úspory energie. Snižte jas displeje a vypněte funkce, které momentálně nepotřebujete, jako Bluetooth, Wi-Fi nebo GPS. Pravidelně také kontrolujte, které aplikace spotřebovávají nejvíce energie, a případně je ukončete.
Proč se telefon připojuje k slabým LTE sítím a jak to vyřešit?
Telefon upřednostňuje LTE sítě i při slabém signálu. V nastavení připojení změňte režim sítě z Automaticky připojit LTE/WCDMA/GSM na pouze WCDMA/GSM. Tím zajistíte stabilnější připojení v oblastech se slabým LTE signálem.
Jak zlepšit kvalitu fotografií?
Pro lepší fotografie zkuste používat aplikace třetích stran, jako je Camera FV-5 nebo Open Camera, které nabízejí více možností nastavení. Také se ujistěte, že máte čistý objektiv a dostatečné osvětlení při focení.

Parametry

Název produktu: Samsung Galaxy S5 Mini G800
Typ produktu: Mobilní telefony
Výrobce: Samsung
Operační systém: Android
Verze operačního systému: Android 4.2 (Jelly Bean)
Hmotnost: 120 g
Možnost paměťové karty: ano
Odolné: ano
Modelový rok: 2014
Konstrukce: dotykové

Fotogalerie

Poznámky k Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Posouzení: Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Úvaha o Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Analýza Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Zkoumání Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Zkušenosti s Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Hodnocení Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Průzkum Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Podívejte se na Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Hodnocení: Samsung Galaxy S5 Mini G800

Samsung Galaxy S5 Mini G800

Jak vybírat mobilní telefon: praktické rady a tipy

Co zvážit před nákupem?

Výběr správného mobilního telefonu může být náročný. Nejde jen o rozpočet, ale také o specifické potřeby uživatele.

Operační systém

Rozhodněte se mezi Androidem a iOS. Každý má své výhody a nevýhody. Android nabízí vyšší míru přizpůsobitelnosti, zatímco iOS je známý svou stabilitou a ekosystémem App Store. Některé aplikace jsou dostupné pouze pro jeden z nich, což může být klíčové.

Displej

Úhlopříčka a rozlišení displeje jsou zásadní. AMOLED displeje nabízí lepší barevné podání a nižší spotřebu energie při černém pozadí. LCD displeje jsou levnější a často méně náchylné k vypáleným obrazovkám. Zvažte také obnovovací frekvenci, vyšší číslo znamená plynulejší zobrazení.

Baterie

Kapacita baterie se udává v mAh. Větší kapacita neznamená nutně delší výdrž, záleží na optimalizaci systému a úsporných funkcích telefonu. Funkce rychlého nabíjení může být taky velký plus, zejména pokud jste v neustálém pohybu.

Technické specifikace

Detailní pohled na technické specifikace může zásadně ovlivnit váš výběr.

Procesor a RAM

Výkon telefonu závisí na procesoru a velikosti RAM. Procesory od výrobců jako Qualcomm (Snapdragon), Apple (A-series), nebo Mediatek mohou mít různé úrovně výkonu. U RAM se obecně doporučuje minimálně 4 GB pro běžné užití, ale herní telefony mohou vyžadovat i 8 GB a více.

Úložiště

Kapacita úložiště je dalším kritickým faktorem. Zvažte, kolik potřebujete – 64 GB je minimum pro základní užití, 128 GB a více pro multimediální nadšence. Některé telefony podporují rozšíření paměti pomocí microSD karet, což může být velkou výhodou.

Fotoaparáty

Kvalitní fotoaparát je dnes základem pro mnoho uživatelů. Sledujte počet megapixelů, ale i světelnost objektivu (f/), stabilizaci obrazu (OIS vs EIS), a funkce jako noční režim nebo širokoúhlé snímání. Důležitá je také kvalita přední kamery pro selfies a videohovory.

Na co si dát pozor?

Několik praktických tipů, na co si dát pozor při koupi mobilního telefonu.

 • Recenze a hodnocení: Čtěte recenze, ale zohledněte, že osobní zkušenosti se mohou lišit. Sledujte zejména dlouhodobé testy.
 • Servis a záruka: Ověřte si, jaké jsou podmínky servisu a záruky. Někteří výrobci nabízí prodlouženou záruku nebo výměnu displeje zdarma.
 • Softwarové aktualizace: Nejen nové funkce, ale i zabezpečení. Někteří výrobci jsou rychlejší s aktualizacemi než jiní.
 • Konektivita: Nezapomeňte na podporu 5G, pokud plánujete dlouhodobé užívání. Sledujte také počet SIM karet a podporu eSIM.

Při výběru mobilního telefonu je důležité vzít v úvahu všechny výše uvedené faktory. Správný telefon by měl odpovídat nejen vašemu rozpočtu, ale i vašim specifickým potřebám. Investujte čas do výzkumu a rozhodování, abyste za své peníze dostali to nejlepší. Výběr je široký, ale dobře informovaný výběr vám ušetří peníze i nervy.

Nejprodávanější z kategorie mobilní telefony