Přeskočit na obsah
Úvod » Gaming » Hry na PS4 » Recenze Until Dawn – poutavý příběh a napínavá atmosféra

Recenze Until Dawn – poutavý příběh a napínavá atmosféra

Celkové hodnocení

94 %

Napínavý horor v kategorii Hry na PS4

Until Dawn je interaktivní hororová hra plná napětí a zvratů s realistickými postavami. Prozkoumejte přednosti i nedostatky v naší podrobné recenzi... Detailní informace

Podrobné hodnocení

 • 9,5/10
  Atmosféra
 • 9,0/10
  Příběh
 • 9,2/10
  Grafika
 • 9,3/10
  Postavy
 • 8,5/10
  Hratelnost
 • 6,0/10
  Titulky

Klady

 • Neuvěřitelně děsivá atmosféra
 • Poutavý a zvratový příběh
 • Realistické postavy
 • Butterfly effect systém
 • Vysoká úroveň grafiky
 • Herecké výkony známých herců

Zápory

 • Absence českých titulků
 • Náročnější angličtina
 • Krátká herní doba
 • Občasné problémy s kamerou

Moje zkušenost

“Until Dawn mě jako hráčku zaujala svým poutavým příběhem, realistickými postavami a napínavou atmosférou, i když mě zklamala absence českých titulků a kratší herní doba. Přestože hra má své nedostatky, stále ji považuji za kvalitní titul, který stojí za vyzkoušení, pokud máte rádi hororové hry a interaktivní příběhy.”

Porovnat nabídky e-shopů, které produkt nabízejí →

Atmosféra a příběh

Hra Until Dawn mě naprosto vtáhla svou neuvěřitelně děsivou atmosférou. Už od prvních minut jsem cítila napětí, které mě nutilo hrát dál, i když jsem se občas musela zastavit a rozdýchat to. Příběh osmi přátel, kteří se vrací na horskou chatu, aby zjistili, co se stalo jejich zmizelým kamarádkám, je poutavý a plný nečekaných zvratů. Každé rozhodnutí, které jsem udělala, mělo vliv na vývoj děje a osud postav, což přidávalo na autentičnosti a napětí.

Postavy a jejich vývoj

Jedním z největších pozitiv hry je rozhodně zpracování postav. Každá postava má svůj jedinečný charakter a statistiky, které se mohou měnit v průběhu hry na základě mých rozhodnutí. Například, když jsem se rozhodla odpovědět svému parťákovi určitým způsobem, ovlivnilo to náš vztah a následné interakce. Tento systém, známý jako „butterfly effect“, funguje naprosto skvěle a dodává hře další rozměr.

Grafika a herecké výkony

Grafika hry je na velmi vysoké úrovni. Postavy jsou ztvárněny skutečnými herci, což přidává na realističnosti a emocionálním prožitku. Rami Malek a další známí herci dodávají svými výkony hře potřebnou hloubku. Každý jejich výraz a pohyb je přesvědčivý, což mě ještě více vtáhlo do děje.

Negativní stránky

Bohužel, hra má i své nedostatky. Největším zklamáním byla absence českých titulků. Angličtina ve hře je občas náročnější, postavy mluví rychle a někdy i „huhňají“, což mi ztěžovalo pochopení některých dialogů. Dalším mínusem je délka hry. Příběh trvá zhruba 10 hodin, což je poměrně krátké na takto kvalitní titul. Občas jsem také měla problémy s kamerou, která nebyla vždy ideálně umístěna.

Celkově je Until Dawn skvělá hra, která nabízí poutavý příběh, realistické postavy a napínavou atmosféru. I přes pár nedostatků, jako je absence českých titulků a kratší herní doba, stojí za to ji vyzkoušet. Pokud máte rádi hororové hry a nebojíte se rozhodovat o osudu postav, určitě si ji užijete.

Zkušenosti dalších zákazníků

Výborná hra, doporučuji.

Ověřený zákazník

Nevim co napsat, je to bomba. Je možnost hrát několikrát a měnit rozhodnutí a na zákadě toho se člověk může dostat do jiných lokací a příběh může skončit jinak. Né každý rozhodnutí, který se jeví jako dobré, má dobrý konec.Takže když jsem hrál poprvé, přežili mi asi 3 nebo 4 kámoši…když jsem pak několikrát opakoval, přežili mi tuším, že všichni nebo jsem jednoho nezachránil, už si to nepamatuju.Doporučuju hrát večer a po tmě.

Ověřený zákazník

Tuto hru bych doporučil všema deseti.Skvělá hororová atmosféra kdy se vám i chvilkama nechce do místnosti kde ste slyšeli divný zvuk či dokonce i výkřik. Postavy jsou skvělé zpracované. Každá postava má jiný charakter, má různé statistiky které ale můžeme v průběhu hry změnit různýma rozhodnutíma či dokonce i tím jak odpovíte svýmu parťákovi. Hra má i skvělý příběh kdy ze začátku nechápete co se tam vlastně vůbec děje a v průběhu hry vám to tak začne trochu docházet. Má i skvělý butterfly effect kdy při špatným rozhodnutí se vám vaše postava může zranit nebo při nejhorším i zemřít.

Ověřený zákazník

U The Walking Dead Collection jsem za absenci CZ titulků ubral jen půl hvězdičky, u Until Dawn jsem za to musel ubrat hned celou hvězdičku a důvody jsou dva. U TWD Collection je to i logické, kde je více titulů pohromadě a tudíž v této verzi vydání CZ titulky chybí. Zde je to pouze jen jeden díl, délka asi 10 hodin. Takovýto titul si české titulky určitě zaslouží, krom toho, a tím se dostávám k druhému důvodu, je zde angličtina o něco náročnější, postavy i občas rychle mluví a „huhňají“, tudíž je občas náročnější pochytit, o čem se zrovna mluví, což má důsledek na následné rozhodování.Atmosféra je neskutečná, občas jsem se hodně bál, hodně lekal, musel jsem si dávat i přestávky, abych to rozdýchal. U žádné hry jsem se takhle nebál. Moc povedený kousek.

Ověřený zákazník

Přečíst všechny zkušenosti zákazníků →

Koupit či neokoupit Until Dawn?

Kupte, pokud…

Máte rádi hororové hry

Until Dawn nabízí neuvěřitelně děsivou atmosféru a napínavý příběh, který vás udrží na okraji vašeho sedadla.

Chcete hru s realistickými postavami

Postavy jsou ztvárněny skutečnými herci, což přidává na realističnosti a emocionálním prožitku.

Baví vás rozhodování a různé konce

Systém butterfly effect umožňuje, aby vaše rozhodnutí ovlivnila průběh hry a její konec, což zvyšuje její znovuhratelnost.

Nekupujte, pokud…

Nevládnete dobře angličtinou

Absence českých titulků může být problémem, pokud nerozumíte dobře anglicky, protože některé dialogy jsou složitější.

Hledáte dlouhou herní zkušenost

Příběh trvá zhruba 10 hodin, což může být pro některé hráče příliš krátké na to, aby se do hry skutečně ponořili.

Vadí vám občasné problémy s kamerou

Kamera ve hře není vždy ideálně umístěna, což může ztížit orientaci a ovládání v některých situacích.

Najít nejvýhodnější nabídku

FAQ – Často kladené otázky

Jaké jsou hlavní výhody Until Dawn oproti jiným hororovým hrám?
Until Dawn vyniká především svou atmosférou a systémem butterfly effect, kde každé rozhodnutí ovlivňuje vývoj příběhu. Grafika a herecké výkony skutečných herců, jako je Rami Malek, dodávají hře na realističnosti.
Jaké jsou největší nevýhody Until Dawn?
Hlavní nevýhodou je absence českých titulků, což může ztížit porozumění pro neanglicky mluvící hráče. Další mínus je kratší herní doba, která se pohybuje kolem 10 hodin, a občasné problémy s kamerou.
Jak funguje systém butterfly effect ve hře?
Systém butterfly effect znamená, že každé vaše rozhodnutí ovlivňuje další vývoj příběhu a osud postav. To může zahrnovat změny ve vztazích mezi postavami, jejich statistiky a dokonce i jejich přežití.
Je možné hru hrát opakovaně s různými výsledky?
Ano, Until Dawn můžete hrát několikrát a díky systému butterfly effect zažijete pokaždé jiný příběh. Různá rozhodnutí vás mohou zavést do odlišných lokací a vést k různým koncům.
Proč je důležité hrát hru večer a po tmě?
Hraní večer a po tmě zvyšuje celkový zážitek z atmosféry hry. Tma a klid kolem vás umocňuje strašidelné momenty a napětí, což dodává hře na intenzitě.
Jaký je význam postav ve hře?
Každá postava má svůj jedinečný charakter a statistiky, které se mohou měnit v průběhu hry. Vaše rozhodnutí ovlivňují jejich vztahy, chování a dokonce i jejich přežití, což dodává hře hloubku a autentičnost.
Je možné sdílet své zážitky z hraní s přáteli?
Ano, pokud máte PlayStation kameru, můžete nahrávat své reakce na děsivé momenty ve hře a sdílet je s přáteli nebo na sociálních sítích. Tato funkce přidává zábavný prvek a umožňuje vám sdílet své zážitky.

Parametry

Název produktu: Until Dawn
Typ produktu: Hry na PS4
Výrobce: PlayStation
Žánr: dobrodružné
Doporučený věk: od 18 let
Hra s podporou MOVE: ne
S podporou Playstation VR: ne
Rok vydání: 2015

Fotogalerie

Pozorování Until Dawn

Until Dawn

Zkušenost s Until Dawn

Until Dawn

Posouzení: Until Dawn

Until Dawn

Kritika Until Dawn

Until Dawn

Komentáře k Until Dawn

Until Dawn

Zkoumání Until Dawn

Until Dawn

Test: Until Dawn

Until Dawn

Hodnocení: Until Dawn

Until Dawn

Úvaha o Until Dawn

Until Dawn

Shrnutí: Until Dawn

Until Dawn

Jak vybírat Hry na PS4: Expertní rady a tipy

Možnosti pro hráče: Jaké žánry jsou nejlepší?

Výběr her na PS4 je obrovský a dokáže zaujmout každého hráče. Hlavní otázka je, jak najít tu pravou?

Akční hry a střílečky

Představte si giganta jako „Call of Duty“. Skvělá grafika, napětí a často i kooperativní módy. Pokud máte rádi adrenalinové zážitky, určitě si přijdete na své. Ale pozor na přílišné soustředění na multiplayer – singleplayerová kampaň může být chudší.

RPG hry

Komplexní svět a propracovaný příběh – to jsou RPG hry jako „The Witcher 3“. Vyžadují více času a investice, ale odmění vás bohatým zážitkem. Ujistěte se, že máte dostatek volného času a trpělivosti.

Výhody a nevýhody jednotlivých herních žánrů

Každý žánr má své pro a proti. Pojďme je detailněji prozkoumat.

Akční hry

Výhody? Rychlé tempo, okamžitá zábava. Nevýhody? Může se rychle omrzet, pokud nenabízí dostatečně pestrý obsah.

Simulátory

Simulátory jako „FIFA“ nebo „Gran Turismo“ přinášejí realistické zážitky. Ale často vyžadují speciální ovladače, které mohou být drahé.

RPG

Propracovanost a dlouhá herní doba jsou nesporné výhody. Nevýhodou je nutnost přílišného soustředění, což nemusí vyhovovat každému.

Na co se zaměřit při výběru her

Vybrat tu pravou hru není žádná sranda. Co vám pomůže rozhodnout?

Recenze a hodnocení

Přestože to může znít jako klišé, čtěte recenze. Nejen hodnocení na obale, ale především podrobné články a videa. Hledejte recenze od hráčů s podobným vkusem.

Demo verze a herní ukázky

Pokud je možnost si hru předem vyzkoušet, neváhejte. Demo verze vám mohou ukázat hratelnost i atmosféru hry. To platí zvláště pro méně známé tituly.

Vyjasněte si své preference

Chcete hru na odreagování, nebo na dlouhé zimní večery? Každý má jiné preferences. Na tom závisí, jaký žánr a způsob hraní si vyberete.

Takže teď už víte, jak na to. Vyberte si s rozvahou a pořádně se bavte!